Alltid två steg framåt, ibland ett steg tillbakaIllustration - att ta ett steg framåt.

Vägen tillbaka till ett normalt liv efter att ha drabbats av schizofreni är svår. Precis när du tror att du är på rätt väg dyker en ny motgång upp. Detta kan vara fruktansvärt nedslående, men att lära sig att acceptera besvikelserna är en del av processen.

Ofta är det besvärligt att hantera problemen när de uppstår. Du kan bli upprörd och ha svårt att tänka lugnt och sansat. Ett sätt att komma runt detta är att föra dagbok över alla svårigheter du stöter på. Du kan sedan gå igenom dem när du känner dig starkare och mer kapabel att komma på en lösning. Ta med dagboken när du ska träffa vårdpersonal. Ni kan gå igenom den tillsammans och diskutera åtgärder.

Återvinna självförtroendet

Även när du börjar återhämta dig kan det finnas perioder då du är nedstämd och saknar självförtroende. Du kan känna dig skygg och helst vilja slippa träffa andra människor. Det kan vara svårt att knyta nya sociala kontakter men det är ett viktigt steg på vägen mot ett bättre liv.

Följande kan vara till hjälp:

  • Gör en lista över sådant som du tycker om att göra tillsammans med andra människor och försök återinföra de aktiviteterna i ditt liv
  • Gör en lista över sådant som du gillar hos dig själv och som andra människor gillar hos dig, t.ex. att du är rolig, generös, konstnärlig eller duktig på datorer
  • Börja sakta men säkert umgås med människor du bryr dig om och känner förtroende för samtidigt som du bygger upp ditt självförtroende